Συμβουλή 1: Παγκόσμιο Κύπελλο 2014: πώς η Γερμανία έπαιξε τον δεύτερο αγώνα στο mundiale στη Βραζιλία

Στις 21 Ιουνίου, πραγματοποιήθηκε το δεύτερο παιχνίδι στη ΦορταλέζαΓερμανοί στην ομαδική φάση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο αντίπαλος της γερμανικής ομάδας για την ομάδα G ήταν οι ανένδοτοι Αφρικανοί ποδοσφαιριστές της εθνικής ομάδας της Γκάνα.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2014: πώς η Γερμανία έπαιξε τον δεύτερο αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία

Σχεδόν 60.000 θεατές στο στάδιο της Fortaleza και τηςακόμη περισσότεροι οπαδοί του ποδοσφαίρου στις οθόνες της τηλεόρασης μπορούσαν να παρακολουθήσουν το πιο ενδιαφέρον αγώνα μεταξύ των εθνικών ομάδων της Γερμανίας και της Γκάνα. Το παιχνίδι άρχισε ζωηρά. Η μπάλα σχεδόν δεν έμεινε στο κέντρο του αγώνα. Και οι δύο ομάδες στην πρώτη προσπάθεια να επιτεθεί στην πύλη του αντιπάλου. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο οι θεατές δεν είδαν τα γκολ που σημείωσαν. Πρέπει να ειπωθεί ότι οι Γερμανοί είχαν ένα μικρό πλεονέκτημα στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά οι Αφρικανοί παίκτες επιτέθηκαν επίσης στην πύλη Neuer αρκετές φορές. Τις περισσότερες φορές οι Γκαναίοι γκρέμισαν στο γκολ εκτός της περιοχής πέναλτι. Στο διάλειμμα, οι ομάδες έφυγαν με 0-0 ισοπαλία.

Το δεύτερο μισό της συνάντησης άρχισε πολύ διασκεδαστικό. Πρώτον, σε 51 λεπτά ο Mario Goetze χτύπησε την πύλη των Αφρικανών μετά την επαλήθευση της υποβολής από την πλευρά. Ο Γκέητσε έκοψε το κεφάλι του, αλλά η σφαίρα ποντάρισε στο μηρό του γερμανικού και έτσι πήδηξε στην πύλη. 1 - 0 οδήγησε τη Γερμανία. Ωστόσο, σύντομα οι παίκτες της Γκάνας επέστρεψαν. Ήδη στο 54ο λεπτό, ο Andre Aiju, αφού φώναξε το κεφάλι, χτύπησε τις πύλες των Γερμανών. Μετά το σκορ που άφησαν οι Αφρικανοί με αξιοπρεπή προσθήκη με ρυθμό, προσπάθησε να αντιμετωπίσει επικίνδυνα. Οι Γερμανοί έπαιξαν τον πρώτο αριθμό. Ως αποτέλεσμα, στο 63ο λεπτό ταχεία επίθεση των Αφρικανών οδηγεί σε ένα στόχο. Ο Asamoah Gyan πηγαίνει στην θέση σοκ και χτυπά ακριβώς στην άκρη της πύλης των Γερμανών. Οι Αφρικανοί έρχονται 2 - 1.

Φαινόταν ότι ο αγώνας θα μπορούσε να συμβείαίσθηση, επειδή οι Γερμανοί, αν και υπήρξαν αιχμηρές επιθέσεις, αλλά δεν είχαν αρκετό στόχο. Εντούτοις, η ομάδα των παικτών της Γερμανίας επηρέασε. Σε 71 λεπτά ο αναπληρωματικός Miroslav Klose σημείωσε το πρώτο του γκολ στο τουρνουά και 15 στους αγώνες του παγκόσμιου πρωταθλήματος. Οι Γερμανοί συγκρίνουν το σκορ - 2 - 2.

Μετά από αυτό, η Γερμανία είχε την ευκαιρία να σκοράρει περισσότερο, και οι Γκάνα επιτέθηκαν επικίνδυνα, χτύπησαν έξω από την περιοχή πέναλτι στην πύλη των Γερμανών. Ωστόσο, ο τελικός σφυρίχτρας του διαιτητή κατέγραψε μάχη με 2-2.

Συμβουλή 2: Πώς έπαιξε η εθνική ομάδα της Αλγερίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014

Έναρξη στο στάδιο της ομάδας του πρωταθλήματος στη Βραζιλίαέχει ήδη γίνει αξιόλογο αποτέλεσμα για τους αλγερινούς ποδοσφαιριστές. Ως εκ τούτου, το κύριο καθήκον αυτής της ομάδας της Αφρικής στο τουρνουά ήταν να δείξει άξια ποδοσφαίρου υψηλής ποιότητας.

Πώς έπαιξε η εθνική ομάδα της Αλγερίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014

Στο mundiale της Βραζιλίας, η εθνική ομάδα της Αλγερίας ήταν στην ομάδα Ν. Οι αντίπαλοι των Αφρικανών ήταν δύο ευρωπαϊκές ομάδες - η Ρωσία και το Βέλγιο, καθώς και η ομάδα της Νότιας Κορέας.

Ο πρώτος αγώνας στην ομαδική φάση των Αλγερινώνπου δαπανάται με την ομάδα του Βελγίου. Το πρώτο μισό του αγώνα έληξε με ένα ελάχιστο υπέρβαρο των Αλγερινών (1 - 0). Ωστόσο, οι Αφρικανοί ποδοσφαιριστές δεν μπορούσαν να έχουν το πλεονέκτημα. Έχαναν από τους Βέλγους 1 - 2.

Στο δεύτερο αγώνα στο στάδιο της ομάδας, η Αλγερία έδειξετο καλύτερο του παιχνίδι στο τουρνουά. Ήδη στο πρώτο ημίχρονο, τρεις αναπάντητες γκολ πήγαν στις πύλες των ποδοσφαιριστών της Νότιας Αμερικής. Στο δεύτερο μισό της συνάντησης οι Αφρικανοί σκόραρε ένα ακόμα γκολ, παραχωρώντας μόνο δύο. Το αποτέλεσμα της συνάντησης ήταν η αποτελεσματική νίκη της Αλγερίας 4 - 2.

Για να εγκαταλείψει την ομάδα στο play-off στάδιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014,οι παίκτες της Αλγερίας δεν χρειάζεται να χάσουν τη ρωσική ομάδα. Αυτό το αποτέλεσμα επιτεύχθηκε από τους Αφρικανούς. Το σκορ του αγώνα 1 -1 έφερε την Αλγερία από τη δεύτερη θέση του Group H στο playoff.

Στους τελικούς του 1/8 οι παίκτες της Αλγερίας έπρεπε να παίξουνμέλλον θριαμβευτική πρωταθλήματος - η γερμανική ομάδα. 90 λεπτά της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε με την υπεροχή των Γερμανών, αλλά το κοινό δεν είδε στόχους. Μόνο στην παράταση Γερμανία θα μπορούσε να dodavit εθνική ομάδα της Αλγερίας (2 - 1).

Έξοδος από το play-off στάδιο για Αλγερινούς ποδοσφαιριστέςέγινε πραγματικός θρίαμβος. Η ομάδα ήταν μεταξύ των 16 ισχυρότερων στο τουρνουά. Οι παίκτες της Αλγερίας ήταν η δεύτερη ομάδα της Αφρικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2014, κατάφεραν να σπάσουν μέχρι τώρα (ένας άλλος εκπρόσωπος της Αφρικής στο στάδιο του πλέι-οφ ήταν η ομάδα της Νιγηρίας). Πολλοί θεατές του παγκόσμιου πρωταθλήματος θα θυμούνται την αφοσίωση των αλγερινών ποδοσφαιριστών και την επιθυμία τους για νίκες.

Συμβουλή 3: Παγκόσμιο Κύπελλο 2014: πώς η Ισπανία έπαιξε τον τελευταίο αγώνα στο mundiale

23 Ιουνίου στη βραζιλιάνικη πόλη Curitiba, η ισπανική εθνική ομάδα κράτησε τον τελευταίο αγώνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι αντίπαλοι των κάποτε τρομερών Ισπανών έγιναν η ομάδα της Αυστραλίας.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2014: πώς η Ισπανία έπαιξε τον τελευταίο αγώνα στο mundiale

Και οι δύο ομάδες έχασαν όλες τις πιθανότητες να συνεχίσουναγώνα στο στάδιο του play-off, καθώς έχασαν τα δύο πρώτα παιχνίδια στην ομάδα Β του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ως εκ τούτου, το παιχνίδι Αυστραλία - Ισπανία ήταν πιο συντροφικά.

Όπως αναμενόταν, στο γήπεδο ως μέρος των Ισπανώνέφυγαν από τους παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο σε προηγούμενους αγώνες. Έτσι, το κοινό είδε τον David Vilia, Torres, Mata ως μέρος της Ισπανίας. Θα πρέπει να ειπωθεί ότι αυτοί οι παίκτες έκαναν το αποτέλεσμα στον αγώνα.

Το πλεονέκτημα που κατέχει η μπάλα στο πρώτο ημίχρονο,Φυσικά, ήταν οι Ισπανοί. Ωστόσο, η ευρωπαϊκή ομάδα θα μπορούσε να σκοράρει μόνο μία φορά. Είναι αλήθεια ότι ο στόχος ήταν όμορφος. Στο 36ο λεπτό μετά από μια ακριβή μεταφορά στην περιοχή πέναλτι των Αυστραλών, η Villa σημείωσε το πρώτο γκολ στη συνάντηση με τη φτέρνα. Ήταν ένα κλασικό όμορφο ποδόσφαιρο, αλλά δεν αποφάσισε τίποτα.

Το δεύτερο μισό έδωσε στους θεατές δύο ακόμη γκολ. Και οι δύο στόχοι ήταν στις πύλες της Αυστραλίας. Πρώτα στο 69ο λεπτό, Torres οδηγήθηκε εκπληκτικά από ένα ραντεβού με τον τερματοφύλακα των Αυστραλών. Ο Φερνάντο ήταν ακριβής. 2 - 0 οδήγησε την ομάδα Ισπανία. Στα 82 λεπτά, ο Juan Mata σκόραρε, χτυπώντας την πύλη της Αυστραλίας από κοντά, μετά από ένα αναδιαμορφωμένο πέρασμα από το βάθος του πεδίου.

Το τελικό σκορ της τελευταίας συνάντησης των Ισπανών στοmundiale στη Βραζιλία 3 - 0 υπέρ των Ευρωπαίων. Μιλώντας για το παιχνίδι της Αυστραλίας, θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι παίκτες προσπάθησαν. Προσπάθησαν πραγματικά να δείξουν καλό ποδόσφαιρο, αλλά οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι. Ωστόσο, αυτό είναι μικρή παρηγοριά για τους Ευρωπαίους, οι οποίοι μετά το ματς πηγαίνουν σπίτι, τελειώνοντας τρίτος στο Κουαρτέτο Β.